Wielka asteroida będzie blisko Ziemi w przyszłym tygodniu

asteroida
NASA ogłosiła, że ​​kolejna duża asteroida zbliży się do Ziemi, względnie mówiąc, podczas swoich podróży kosmicznych. Obiekt jest śledzony w centrum obiektów Near-Earth Objects (NEO) agencji kosmicznej, które identyfikuje i śledzi duże kosmiczne skały, które mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety. Na szczęście, podobnie jak w przypadku innych wydarzeń w pobliżu, NASA mówi, że nie mamy się czego obawiać.

7482 (1994 PC1) przeleci obok Ziemi

Asteroida, która przeleci obok Ziemi 18 stycznia, nazywa się „7482 (1994 PC1)” i według NASA będzie podróżować z zawrotną prędkością „około 47 000 mil na godzinę. Jak sama nazwa wskazuje, asteroida ta została odkryta po raz pierwszy w 1994 roku (według Space Reference); sklasyfikowany jako bliski Ziemi, a NASA uważa, że ​​może być niebezpieczny ze względu na jego orbitę, która pozwala mu przejść stosunkowo blisko naszej planety.

Chociaż asteroida jest obiektem podobnym do Ziemi, zbliży się do niej tylko na około 1,2 miliona km. To bardzo duża odległość – choć w kosmosie uważana jest za lot bliski. Eksperci są pewni, że asteroida nie uderzy w Ziemię, gdy zbliży się w przyszłym tygodniu, a minie około 200 lat, zanim kosmiczna skała powróci w kolejnym przejściu.

Wystarczająco blisko, aby to zobaczyć

Wiedząc, że asteroida nie uderzy w Ziemię i nie wywoła łańcucha całkowicie katastrofalnych wydarzeń, mamy dobrą wiadomość dla tej konkretnej ulotki: będziesz mógł zobaczyć to wydarzenie, zakładając, że mieć teleskop, a pogoda w Twojej okolicy jest sprzyjająca.

EarthSky donosi, że mały teleskop powinien wystarczyć do obserwowania asteroidy przechodzącej przed Ziemią. Trudne jest to, że teleskop musi być na miejscu, gdy asteroida mija, a niebo musi być czyste. Dokładny czas poszukiwania asteroidy zależy od Twojej lokalizacji.

Raport mówi, że dla mieszkańców Ameryki Północnej najlepszym czasem na zobaczenie asteroidy będzie prawdopodobnie około 22:00 EST 18 stycznia. Astronomowie amatorzy powinni skierować swoje teleskopy na gwiazdę HIP 7011, a następnie odczekać kilka minut i obserwować ostrożnie, aby zobaczyć, czy asteroida przelatuje bardzo blisko gwiazdy.

Przydaje się również podczas mocowania aparatu do lunety i robienia zdjęć z długim czasem naświetlania, ponieważ rejestruje wszystko, co przechodzi przez pole widzenia przy otwartej migawce. Istnieje jednak potencjalny czynnik, że widoczność będzie zależeć od pogody – jeśli w Twojej okolicy jest pochmurno, gdy asteroida mija, możesz nie być w stanie zobaczyć jej na własne oczy.

Dodaj komentarz