Teleskop Webba rzuca okiem na najstarsze gwiazdy we wszechświecie

teleskop Jemsa Webba
Jednym z głównych celów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) jest spojrzenie wstecz na niektóre z najwcześniejszych gwiazd we wszechświecie. Identyfikując te bardzo odległe gwiazdy, naukowcy mogą poznać warunki, w jakich wszechświat był młody i jak gwiazdy ewoluowały wraz ze swoim środowiskiem. Teraz nowe badanie ujawnia, że ​​Webb został wykorzystany do zidentyfikowania najbardziej odległych gwiazd kulistych, które mogą zawierać pierwsze gwiazdy we wszechświecie.

Gromada kulista to ciasno upakowana grupa dziesiątek tysięcy, a nawet milionów gwiazd utrzymywanych razem przez grawitację (za pośrednictwem NASA) i jedna z takich gromad została wykryta na pierwszym obrazie w głębokim polu wykonanym przez Webba.

Kulista gromada gwiazd opisana w artykule Astrophysical Journal jest znana jako Galaktyka Sparkler, ponieważ jest otoczona czerwonawymi kropkami, które naukowcy nazwali sparklerami (via phys.org). Patrząc na dwanaście takich iskier, naukowcy odkryli, że pięć z nich wydaje się być bardzo starymi gromadami kulistymi.

„JWST został zbudowany, aby odkryć pierwsze gwiazdy i galaktyki i pomóc nam zrozumieć pochodzenie złożoności wszechświata, takie jak pierwiastki chemiczne i cegiełki życia” – powiedział Lamiya Mowla, jeden z badaczy uniwersyteckich. z Toronto. „To odkrycie w pierwszym głębokim polu Webba dostarcza już szczegółowego obrazu najwcześniejszych etapów formowania się gwiazd, potwierdzając niesamowitą moc JWST”.

Powrót do sieci

W badaniach wykorzystano dane z instrumentu Webb NIRCam oraz dane archiwalne z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Połączenie tych dwóch źródeł pozwala naukowcom zobaczyć gromady na różnych długościach fal, aby lepiej je zrozumieć.
Powodem, dla którego Webb może spojrzeć wstecz na niektóre wcześniejsze galaktyki, jest ich wrażliwość. Posiada bardzo czułe instrumenty, do czego przyczynia się fakt, że znajduje się w kosmosie, co oznacza, że ​​nie jest zakłócana przez parę wodną w ziemskiej atmosferze czy ciepło z planety. Dzięki temu można zobaczyć nawet bardzo słabe źródła światła podczerwonego.

Patrzenie na bardzo odległe obiekty jest jak patrzenie wstecz w czasie ze względu na prędkość światła. Ponieważ światło potrzebuje czasu, aby do nas dotrzeć, im dalej obiekt, tym szybciej światło musiało go opuścić. Oznacza to, że kiedy używamy Webba do obserwacji tych bardzo słabych i bardzo odległych galaktyk, możemy je zobaczyć miliardy lat temu, tak jak wtedy, gdy Wszechświat był młody.

Według naukowców sferyczne gromady widoczne na zdjęciu głębokiego pola są najwcześniejsze. „Te nowo zidentyfikowane gromady uformowały się blisko momentu powstania gwiazd” – powiedział Mowla. „Ponieważ Galaktyka Błyszcząca jest znacznie dalej od naszej Drogi Mlecznej, łatwiej jest określić wiek jej kulistych mas. -pół miliarda lat, jeśli spojrzeć na coś, co wydarzyło się dawno temu.

Dodaj komentarz