Pomysłowy helikopter NASA zarejestrował nagranie swojego rekordowego lotu przez Marsa

NASA
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka będzie prędkość na powierzchni Marsa, powinieneś obejrzeć udostępniony przez NASA film przedstawiający helikopter Ingenuity przelatujący obok Czerwonej Planety. Film pokazuje lot Ingenuity 25, który jest najdłuższym i najszybszym lotem do tej pory. 8 kwietnia helikopter przeleciał na wysokości 2310 stóp z prędkością do 12 mil na godzinę, nad obszarem Séítah krateru Jezero (według NASA). Nagranie z lotu zostało zarejestrowane przez kamerę nawigacyjną helikoptera obsługującą jego automatyczny system nawigacji.

Kamera zbiera obrazy powierzchni i wraz z czujnikiem zwanym wysokościomierzem laserowym komputer helikoptera wykorzystuje te informacje do określenia swojej pozycji (za pośrednictwem NASA). Czarno-białe obrazy uchwycone przez kamerę nawigacyjną zostały połączone w tym filmie pokazującym scenę pod helikopterem podczas startu i lotu .andnbsp;

Widać sylwetkę helikoptera poruszającego się po powierzchni Marsa. Łącznie lot trwał nieco ponad 160 sekund, a materiał filmowy został przyspieszony 5x, aby stworzyć wideo. „Podczas naszego rekordowego lotu, skierowana w dół kamera nawigacyjna Ingenuity dała nam zapierające dech w piersiach poczucie, jak to jest unosić się 33 stopy nad powierzchnią Marsa z prędkością 12 mil na godzinę” – powiedział kierownik zespołu. Teddy Tzanetos z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA.

Dust Challenge

Pomysłowy śmigłowiec mierzy się z coraz większymi wyzwaniami na Marsie. Pojazd został pierwotnie zaprojektowany tylko do pięciu lotów, ale według agencji kosmicznej odniósł taki sukces, że nadal lata i przygotowuje się do swojego 29. lotu, jednak jest problem przed helikopterem. Ponieważ był aktywny od tak dawna, teraz musi być aktywny podczas zapylania na Marsie. Wraz ze zmianą pór roku na planecie zmienia się również ilość pyłu w atmosferze. Teraz w kraterze Jezero, gdzie znajdują się helikoptery, ilość pyłu rośnie. Powoduje to problemy dla Ingenuality, ponieważ kurz może pokryć panele słoneczne, utrudniając ładowanie akumulatorów (za pośrednictwem NASA). Więcej kurzu w atmosferze oznacza również, że przez panele przedostaje się mniej światła słonecznego, co komplikuje sprawę.

W maju 2022 inżynierowie stracili kontakt z Ingenuity z powodu problemów z niskim zużyciem energii spowodowanym przez kurz. W tym przypadku helikopter mógł się cofnąć, ale jego wewnętrzny zegar został przypadkowo zresetowany, przez co utracił połączenie z kontrolerem Perseverance. Na szczęście inżynierom udało się zidentyfikować problem i po kilku dniach wznowić komunikację. Jednak

Pył zawsze będzie problemem. Zespół Ingenuity wypróbował metodę, która zużywa mniej energii w nocy, używając grzejników przez krótszy czas, aby akumulatory mogły się naładować, a Ingenuity mógł ponownie zacząć latać. Umożliwia to dalszą eksploatację helikoptera, ale jest bardzo ryzykowne, ponieważ niskie temperatury mogą uszkodzić jego wyposażenie. Koniecznie obejrzyj więc film o helikopterze w akcji, ponieważ misja niestety nie będzie trwać wiecznie.

Dodaj komentarz