Nowe badania sugerują, że ubrania sprzed 8000 lat były robione z drzew

prehistoria
Nowe badania pokazują, że neolityczni mieszkańcy starożytnego miasta Çatalhöyük używali zaskakującego źródła włókien do produkcji odzieży: drzew.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Antiquity, kawałki tkaniny znalezione w Çatalhöyük zostały wykonane z włókien dębowych. Autorzy nowego artykułu przeanalizowali niektóre z najstarszych znanych tkanin na świecie, co świadczy o niedocenianym materiale używanym w epoce kamienia.

Artykuł rozstrzyga długotrwałą debatę na temat wykorzystania lnu lub wełny do produkcji tkanin Çatalhöyük, ponieważ badania wykazały, że nie są one wykonane z żadnego materiału. Lise Bender Jørgensen z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii jest pierwszą autorką badania.

Çatalhöyük (czyt. chatalhoyook) to jedno z moich ulubionych stanowisk archeologicznych na świecie. Pojawił się około 9000 lat temu na terenie dzisiejszej Turcji i jest jedną z najstarszych osad na świecie. W szczytowym momencie miasto z epoki kamienia było domem dla od 3500 do 8000 osób, a jego okres neolitu (ostatnia epoka lodowcowa właśnie się skończyła) zaciera granice między cywilizacjami, kulturą łowców-zbieraczy i pojawieniem się społeczności rolniczych. Co więcej, Çatalhöyük, pomimo swojej starożytności (jeśli można powiedzieć), cierpiał z powodu wielu współczesnych problemów, takich jak przeludnienie, warunki sanitarne i przemoc interpersonalna.

Archeolodzy zbadali 18 charakterystycznych warstw osadów od czasu rozpoczęcia wykopalisk w Çatalhöyük w latach 50. XX wieku. Artefakty, takie jak kosze, cienkie liny, maty i tkaniny, są świadectwem wyrafinowania mieszkańców Çatalhöyük, z których niektórzy nosili ludzkie zęby jako biżuterię. Miasto upadło około 7950 lat temu z powodów, które nie są do końca jasne.

Niektóre z tych tkanin zostały odkryte w latach 60. Od XX wieku. Natychmiast rozpoczęła się debata, czy to len (włókno lnu) czy wełna (włókno owiec i owiec). Nieżyjący już brytyjski archeolog James Mellaart wniósł sprawę o wełnę, wskazując na szczątki barana i tam uratowano owce (nawiasem mówiąc, Mellaart został później oskarżony o sprzedaż artefaktów na czarnym rynku i został znaleziony po jego śmierci. sfabrykowane dowody – aczkolwiek niezwiązane z tymi tekstyliami). Badania w latach 80. miały na celu dalsze potwierdzenie, że włókna są wykonane z lnu, co jeszcze bardziej pogłębiło debatę.

Wykopaliska w Çatalhöyük trwają od kilkudziesięciu lat, w tym te prowadzone przez Iana Hoddera. Archeolog z Uniwersytetu Stanforda pomógł odkryć więcej dowodów na tekstylia w tym miejscu, które mają od 8500 do 8700 lat. Dalsze badania tych tkanin obejmowały Bender Jørgensen i Antoinette RastEicher z Uniwersytetu w Bernie, którzy byli ekspertami w określaniu pochodzenia włókien. Korzystając ze skaningowej mikroskopii elektronowej, naukowcy odkryli dowody na to, że włókna zostały wykonane z lokalnie pozyskiwanego drewna dębowego i bukowego.

„Odkrycia te rzucają nowe światło na wczesną neolityczną produkcję tekstyliów, sugerując, że sok drzewny odgrywał ważniejszą rolę niż wcześniej sądzono” – napisali naukowcy w swoich artykułach.

Włókna łykowe znajdują się między korą a drewnem drzew i są zwykle uzyskiwane z wierzby i lipy, oprócz dębu. Należy zauważyć, że dąb został użyty do budowy niektórych domów mieszkańców Çatalhöyük, co sugeruje, że ludzie ci nie byli obcy drewnu.

„W przeszłości badacze w dużej mierze ignorowali możliwość, że włóknami tkaniny mogą być cokolwiek innego niż wełna lub len, ale ostatnio inny materiał przyciągnął więcej uwagi”, powiedział Bender, Jørgensen Norwegian SciTech News, który poinformował o badaniu. przez NTNU. „Nici drani są używane od tysięcy lat do wyrobu lin, nici, a z kolei nici i tkanin”.

Ten wniosek jest zgodny z innymi dowodami – a raczej brakiem dowodów, a mianowicie, że według gazety w Çatalhöyük prawie nie ma nasion lnu. Wygląda na to, że ci ludzie z epoki kamienia nie uprawiali lnu ani nie importowali lnu z innych miejsc. Tak więc pomysł, że płótno zostało użyte w Çatalhöyük około 8000 lat temu, nie jest właściwy.

Często zdumiewa mnie pomysłowość i kreatywność człowieka prehistorycznego, a ten ostatni artykuł jest na to kolejnym dowodem. Ta szata może być wykonana z dębu z duchem i przypomina, że ​​wszyscy stoimy na ramionach naszych przodków.

Dodaj komentarz