Niewidoma kobieta otrzymała implant mózgowy umożliwiający widzenie

oczy
Jednym ze zmysłów w ludzkim ciele, który większość z nas uważa za pewnik, jest wzrok.

Naukowcy od lat pracują nad znalezieniem sposobów na poprawę i umożliwienie widzenia osobom niewidomym lub z pewnym rodzajem niepełnosprawności. Nowe badania opublikowali naukowcy z Centrum Oka im. Johna A. Morana Uniwersytetu w Utah i Uniwersytetu Miguela Hernándeza w Hiszpanii. Badania przedstawiają eksperyment, który z powodzeniem stworzył rodzaj wizji komputerowej dla kobiety, która opiera się na implantach mózgowych.

Implant jest znany jako proteza Morana | Cortivis i pozwolił Vernie Gomez, 60-letniej kobiecie, odzyskać wzrok na tyle, by zobaczyć proste kształty. Podczas eksperymentu naukowcy pracowali z Gomezem przez sześć miesięcy i argumentowali, że proteza, którą produkują, może zwiększyć niezależność osób niewidomych na całym świecie. Wszczepienie układu elektrod Utah (UEA) było trudne i wymagało neurochirurgii, aby wszczepić układ mikroelektrod do kory wzrokowej.

Ta matryca może rejestrować i stymulować elektryczną aktywność neuronów w mózgu. Oprócz implantu mózgowego kolejną częścią systemu są specjalne okulary wyposażone w miniaturowe kamery wideo współpracujące ze specjalistycznym oprogramowaniem. Oprogramowanie koduje dane wizualne zebrane przez kamerę i przesyła je do UEA wszczepionego do mózgu.

UEA może stymulować neurony do wytwarzania fosfenów, które Gomez może postrzegać jako białe punkty światła tworzące obraz. Gomez był niewidomy przez 16 lat w czasie eksperymentów, a naukowcy twierdzą, że po operacji nie było żadnych komplikacji. Naukowcy twierdzą również, że implant nie uszkodził żadnych neuronów w pobliżu elektrod ani nie wpłynął na leżącą poniżej korę.

Gomez był w stanie zidentyfikować proste linie, kształty i litery, gdy implant był aktywny i otrzymywał dane z okularów. Gomez i naukowcy użyli gry wideo, aby pomóc jej ćwiczyć podczas noszenia protezy. Wyniki badania wykazały bezpieczeństwo i skuteczność systemu oraz stanowią ważny krok w kierunku przywrócenia utraconego wzroku.

Dodaj komentarz