NASA planuje wystrzelenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

radio teleskop
Jedną z najbardziej ekscytujących misji wystrzelonych ostatnio przez NASA jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webb. Teleskop jest gotowy i został przetransportowany na miejsce startu w Gujanie Francuskiej. Teleskop przeszedł żmudną podróż przez wodę i wystartuje w tym roku.

Przed startem należało poczynić znaczne przygotowania, zanim teleskop mógł być gotowy do użytku. NASA oczekuje obecnie na przygotowania w ciągu ostatnich 55 dni od przybycia do daty startu. Webb po raz pierwszy przyszedł do pomieszczenia czystego Arianespace, gdzie został sprawdzony, aby upewnić się, że jest czysty i wolny od zanieczyszczeń. Podróż z placu budowy do miejsca startu wynosiła 5800 mil.

Jeden z zespołów inżynierów wykonało końcowe testy elektryczne i funkcjonalne teleskopu. Udało im się zapewnić, że ukryta konfiguracja mechaniczna teleskopu umożliwia jego prawidłowe rozłożenie podczas wchodzenia na orbitę. Po zakończeniu tych kontroli specjalny zespół zaczął ładować Webba paliwem, które składało się z hydrazyny i tetratlenku azotu. Ta kombinacja propelentów napędza silniki rakietowe i pozwala teleskopowi pozostać na orbicie.

Po zatankowaniu Webb udaje się do budynku integracji pojazdów, aby przed lotem zamontować go na rakiecie Ariane 5. Owiewka pocisku blokuje się, aby chronić ładunek podczas startu.

Gdy tylko owiewka rakiety zostanie zablokowana na miejscu, Webb jest gotowy do wystrzelenia na orbitę. Start odbywa się z kosmodromu Europy, znanego również jako Centrum Kosmiczne Gujany. Po zakończeniu prac integracyjnych rakieta zostanie doprowadzona na lądowisko na kilka dni przed planowanym startem. Wszystkie połączenia elektryczne, które umożliwiają sterowanie pociskiem ze sterowni, są wykonane za pomocą kabla, który jest odłączony podczas startu.

NASA twierdzi, że rakieta przełączy się z zasilania zewnętrznego na baterie pokładowe około godzinę przed planowanym startem. Od 2 listopada Webb ma około 29 dni premiery i trwają prace. Po wejściu na orbitę rozpoczyna się najbardziej irytująca część projektu. Webb musi się rozwijać i zamykać w ostatecznej konfiguracji, w przeciwnym razie cała praca od zera może zostać zmarnowana.

Po wejściu na orbitę teleskop kosmiczny przebył prawie milion mil od Ziemi, aby zajrzeć w kosmos. NASA mówi również o skali czasowej, w której coś się wydarzy po uruchomieniu. 206 sekund po wystrzeleniu pocisk znajduje się około 75 mil nad atmosferą planety i owiewka pocisku pęka. To jest pierwszy raz Webba w kosmosie.

Około 28 minut po wystrzeleniu teleskop oddziela się od rakiety i około 31 do 33 minut po wystrzeleniu panele słoneczne wysuwają się, aby przestać ładować baterię. Panele słoneczne będą dostarczać około dwóch kilowatów energii do pokładowych systemów akumulatorowych. Około dwie godziny po wystrzeleniu NASA rozmieści na pokładzie platformę antenową o średnim i dużym wzmocnieniu, aby nawiązać łączność z Ziemią. Teleskop uruchamia silniki około 12,5 godziny po starcie. Około trzech dni po wystrzeleniu słoneczna otoczka teleskopu rozwinie się, a obserwatorium będzie nadal się powiększać. Jest to pierwszy krok w przypadku wszystkich głównych wdrożeń i powinien zająć około pięciu godzin. Cztery dni po wystrzeleniu składana wieża rozszerza się, aby oddzielić instrumenty lustrzane od teleskopu statku kosmicznego.

Proces wdrażania 18 segmentów dużych zwierciadeł trwa około dziesięciu dni i kończy się 25 dnia po uruchomieniu. Wreszcie, 29 kwietnia po starcie, silniki odpalają, by wprowadzić Webba na jego ostatnią orbitę, oznaczając koniec jednej z najbardziej złożonych sekwencji misji wszechczasów.

Dodaj komentarz