NASA opóźni plan lądowania na Księżycu?

lądowanie na księżycu
Od wylądowania człowieka na Księżycu minęło ponad 50 lat, ale NASA ma plan, aby to zmienić. Program Artemis ma na celu wysłanie ludzi do eksploracji południowego bieguna Księżyca w ciągu najbliższych kilku lat przy użyciu całkowicie nowego systemu rakiet i kapsuł. Ale droga do tego ambitnego celu nie jest łatwa. Pomimo ogłoszenia w 2019 roku, że ludzie powrócą na Księżyc w ciągu pięciu lat, rzeczywistość okazała się wolniejsza i bardziej skomplikowana. Dlatego być może będziemy musieli trochę poczekać, zanim ktokolwiek z nas ponownie zobaczy ludzi na ulubionym satelicie naszej planety.

Data załogowego lądowania na Księżycu została przesunięta przez NASA na listopad ubiegłego roku. Według The Guardian administrator NASA Bill Nelson oskarżył Kongres o niektóre opóźnienia, mówiąc, że nie przeznaczył wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie znacznych kosztów potrzebnych na misje, takie jak opracowanie lądownika księżycowego. Pojawiła się również kwestia pozwu prawnego ze strony Blue Origin, założyciela Amazon, Jeffa Bezosa, który argumentował, że proces, w którym NASA wybrała rywala SpaceX do opracowania systemu lądowania, był niesprawiedliwy. Jednak Blue Origin przegrało wyzwanie prawne, więc SpaceX będzie nadal rozwijać lądownik.

księżyc

Pierwotnym celem misji Artemis było umieszczenie człowieka na Księżycu do 2024 roku, ale ten cel był postrzegany przez wielu jako nierealny. Nowym celem jest wysłanie bezzałogowego statku kosmicznego na Księżyc najwcześniej do 2025 r., co jest znacznie bardziej osiągalną osią czasu.

„Powrót na Księżyc tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe, jest priorytetem dla agencji” – powiedział Nelson (za pośrednictwem NASA). „Jednak biorąc pod uwagę niedawny proces sądowy i inne czynniki, oczekuje się, że pierwsze lądowanie człowieka pod rządami Artemidy nastąpi nie wcześniej niż w 2025 roku”.

Plan Artemis

Program Artemis będzie obejmował serię misji, począwszy od misji bezzałogowej Artemis I, mającej na celu przetestowanie nowej rakiety i statku kosmicznego NASA, które ostatecznie przeniosą załogi. Artemis I zobaczę rakietę Space Launch System i kapsułę Orion wystrzelone na orbitę wokół Księżyca przez sześć dni przed powrotem.

Będzie kontynuacją Artemis II, zaplanowanego na 2024r., który będzie załogowym lotem testowym tej samej kapsuły i rakiety, w którym załoga opłynie Księżyc, a następnie powróci na Ziemię.

księżyc

Wielką misją, kiedy człowiek ponownie stawia stopę na Księżycu, jest Artemis III, cel to 2025. Specjalny lądownik zabierze astronautów z orbity z powrotem na powierzchnię Księżyca, gdzie spędzą około tygodnia przed powrotem na Ziemię.

Ponadto NASA planuje również inne misje mające na celu stworzenie stacji kosmicznej Moon Gate i stworzenie infrastruktury na Księżycu, takiej jak habitaty, szybowce i sprzęt naukowy.

Jednak to wszystko będzie bardzo drogie. „Następnie NASA planuje co najmniej 10 przyszłych lądowań na Księżycu, a agencja musi znacznie zwiększyć finansowanie przyszłych konkursów lądowników, zaczynając od budżetu na 2023 r.” mówi Nelson (przez NASA).

Jak dotąd NASA przeprowadza testy dla Artemis I Core Stage, ostatnio przeprowadzając testy inżynieryjne, aby upewnić się, że rakieta jest gotowa do misji (za pośrednictwem NASA).

Dodaj komentarz