Ludzie palili tytoń 12 000 lat temu?

planeta Ziemia
Naukowcy znaleźli dowody na to, że starożytni używali tytoniu 12 000 do 500 lat temu.

Najwcześniejsze dowody używania tytoniu są znacznie starsze niż dowody sugerujące, że tytoń znajdował się w fajkach sprzed 9000 lat. Nowy dowód jest najstarszym na świecie bezpośrednim dowodem używania tytoniu.

Dowód palenia został odkryty podczas wyszukiwania w Utah na stronie o nazwie Wishbone. Podczas przeszukiwania na miejscu naukowcy odkryli nasiona dzikiego tytoniu w małym kominie, który uległ zwęgleniu. Nasiona są datowane radiowęglowo i uważa się, że pochodzą z gór około 13 kilometrów od miejsca

Naukowcy wskazują, że miejsce wykopalisk było bagnem, gdy żyli tam starożytni. Inne znaleziska w okolicach starożytnego kominka obejmowały kości różnych zwierząt, w tym kaczek i wodnych. Zespół odkrył również nienaruszony kamień i odłamany kamień.

W kominku odkryto również nasiona innych jadalnych roślin bagiennych. Dokładny sposób, w jaki ci starożytni łowcy-zbieracze używali tytoniu, pozostaje tajemnicą. Naukowcy uważają, że zwoje liści z łodyg i innych włókien mogły zostać skręcone w kulki i przeżute lub wyssane z wyrzuconymi nasionami.

Jednak naukowcy przyznają, że nie można wykluczyć palenia. Na stronie internetowej Wishbone wydaje się, że łowcy-zbieracze używali dzikiego tytoniu. Najwcześniejsze dowody na udomowiony tytoń pochodzą z Ameryki Południowej i sięgają do 8000 latt wstecz. Dowody sugerują, że różne starożytne populacje mogą mieć tytoń w w różnym czasie obok upraw żywności.

Dodaj komentarz