Jak NASA utrzyma działanie lądownika marsjańskiego InSight?

Mars
Lądownik InSight NASA znajduje się na Marsie od 2018 roku, zbierając dane o trzęsieniach ziemi, które wstrząsnęły planetą. Misja wkrótce się skończy, chociaż eksperci odpowiedzialni za lądownik planują jak najdłużej utrzymać instrument w surowym marsjańskim środowisku. Pierwotny plan zakładał wyłączenie głównego instrumentu InSight, sejsmometru, do końca czerwca 2022 r. Teraz jednak zespół wykorzysta ostatnią moc, aby utrzymać działanie sejsmometru do 8 maja lub prawdopodobnie na początku września 2022 r. (za pośrednictwem JPL). Ta decyzja jest kompromisem, ponieważ dłuższa praca sprzętu oznacza, że ​​całkowita pojemność lądownika zostanie szybciej wyczerpana. Ale jako instrument podstawowy, sejsmometr jest ważnym instrumentem naukowym, a dzięki jego obsłudze lądownik może wykryć kolejne trzęsienie ziemi na Marsie. Zespół postanowił postawić naukę na pierwszym miejscu, jak wyjaśnia dyrektor projektu InSight, Chuck Scott: „Celem było doprowadzenie nauki do punktu, w którym InSight nie będzie mógł działać, zamiast oszczędzać energię i używać lądownika bez żadnych korzyści naukowych”.

Do tej pory lądownik wykrył ponad 1300 trzęsień ziemi i mamy nadzieję, że włączenie sejsmometrów zapewni najlepszą szansę na zebranie większej ilości danych przed zakończeniem misji. „InSight nie zakończył jeszcze nauczania nas o Marsie” – powiedziała Lori Glaze, dyrektor wydziału planetarnego NASA. „Zdobędziemy wszelkie możliwe informacje naukowe, zanim lądownik zakończy swoją operację”. Zakurzone zakończenie InSight 4 Misja InSight dobiega końca z powodu problemu środowiskowego na Marsie: pyłu. Na powierzchni Marsa znajduje się duża ilość pyłu z powodu silnych wiatrów, które mogą wzrosnąć w duże burze piaskowe. Ten pył pokrywa wszystko, łącznie z panelami słonecznymi, które InSight wykorzystuje do pozyskiwania energii słonecznej.

Ponieważ na panelach słonecznych gromadził się kurz, inżynierowie InSight musieli wykazać się kreatywnością, aby kontynuować misję. Lądownik wcześniej używał osłony przeciwpyłowej na końcu ramienia robota, aby wylać więcej kurzu na płyty, pomagając zmyć część uwięzionego tam piasku. A czasami marsjański wiatr pomaga, zdmuchując trochę kurzu z paneli w wydarzeniach znanych jako Devil Dust (przez JPL).

Ale nawet w przypadku tych wydarzeń pomagających moc wyjściowa InSight może spowodować spadek. Biorąc pod uwagę sezonowe zmiany na Marsie, w nadchodzących miesiącach w powietrzu będzie więcej pyłu. Podczas gdy panele pierwotnie wytwarzały 5000 watogodzin energii dziennie na Marsie, teraz spadły do ​​zaledwie 500 watogodzin dziennie. Chociaż misja zbliża się do końca, nadal odnosi ogólne sukcesy, znacznie przekraczając pierwotny dwuletni plan misji i dokonując odkryć dotyczących wewnętrznej struktury Marsa, a także rejestrując trzęsienia ziemi – największy ląd kiedykolwiek zarejestrowany na Marsie.

Dodaj komentarz