InSight wykrywa duże trzęsienia na Marsie

Mars
Misja InSight NASA od dawna znajduje się na powierzchni Czerwonej Planety i jak dotąd nie wykryła dużej aktywności sejsmicznej.

NASA ogłosiła niedawno, że InSight w końcu wykrył trzęsienia ziemi większe niż 4 w skali. Jedno z trzęsień było bardzo interesujące i trwało ponad 90 minut.

Choć jest bardzo długi jak na trzęsienie Marsa, wytworzył również pięć razy więcej energii niż jakiekolwiek wcześniej wykryte trzęsienie. NASA jest zachwycona, że ​​w końcu wykryła duże wstrząsy, ponieważ pozwalają one naukowcom zajrzeć do jądra planety. Wielkie trzęsienie rozpoczęło się w ostatnią sobotę i miało wielkość 4,2.

Wydarzenie było dokładnie tym, na co naukowcy czekali od czasu lądowania InSight na Marsie pod koniec 2018 roku. W zeszłym miesiącu lądownik zarejestrował dwa inne wstrząsy. 25 sierpnia lądownik zarejestrował trzęsienia o sile 4,2 i 4,1. Przed tymi trzęsieniami największymi odnotowanymi przez NASA było trzęsienie o magnitudzie 3,7, które miało miejsce w 2019 roku.

Jak dotąd badacze są zakłopotani, dlaczego wydaje się, że jest więcej małych trzęsień niż dużych. Duże trzęsienia Marsa są ważne, aby dowiedzieć się więcej o planecie, ponieważ większe trzęsienia i ich fale sejsmiczne pozwalają zespołowi dowiedzieć się więcej o składzie wnętrza Marsa. Od czasu lądowania na Czerwonej Planecie InSight wykrył ponad 700 wstrząsów.

Dochodzenie ujawniło również, że skorupa Marsa nie jest tak gruba, jak wcześniej sądzono. Innym ważnym szczegółem dotyczącym skorupy planety, o którym dowiedzieliśmy się do tej pory, jest to, że skorupa Marsa jest bardziej podobna do skorupy Księżyca niż Ziemi. Uważają, że skorupa marsjańska została zniszczona przez uderzenia asteroid. InSight odkrył, że trzęsienia Marsa trwają zwykle dłużej niż trzęsienia ziemi, zwykle trwające od 10 do 40 minut.

Dodaj komentarz