ICANN odrzuca prośbę Ukrainy o wyrzucenie Rosji z internetu

internet
Ukraina chce pozbawić Rosję dostępu do Internetu, ale jest to trudne ze względu na zdecentralizowany charakter sieci i może zdestabilizować leżące u jej podstaw platformy. W rezultacie apel ukraińskiego rządu skierowany do ICANN o zneutralizowanie rosyjskich domen został odrzucony.

W środę 2 marca Göran Marby, prezes ICANN, odpowiedział rządowi ukraińskiemu, że nie ma uprawnień do zatwierdzenia wniosku Rosji o odłączenie od Internetu. To rzadki przypadek organizacji działającej na korzyść Rosji, zwłaszcza w czasach, gdy wiele innych organizacji podejmuje drastyczne kroki, by wywrzeć nacisk na rosyjską gospodarkę i zmusić siły zbrojne kraju do działania, co musi natychmiast wstrzymać ogień.

Internet Corporation for Designated Names and Numbers, w skrócie ICANN, jest amerykańską organizacją non-profit odpowiedzialną za koordynację procedur utrzymywania i obsługi systemu nazw domen internetowych (DNS). ), wprowadzającą nowe domeny najwyższego poziomu (TLD) i operacje na głównym serwerze nazw. Została oficjalnie założona we wrześniu 1998 roku i obecnie ma siedzibę w Los Angeles w Kalifornii.

Wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow poprosił ICANN o przywrócenie rosyjskich domen, w tym .ru, .рф i .su. Złożono również prośby o „pomoc w unieważnieniu certyfikatów SSL” dla tych domen i usunięcie oryginalnych serwerów DNS w Rosji, które zakłóciły dostęp do Internetu w całej Federacji Rosyjskiej, która najechała Ukrainę. 2
lutego 2022 r. Wymaga ścisłych środków, aby uniemożliwić Rosji publikowanie uzasadnień. W akcie agresji Fiodorow zaapelował do ICANN, mówiąc: „Wszystkie te środki pomogą użytkownikom znaleźć wiarygodne informacje w alternatywnych regionach domen, zapobiec propagandzie i dezinformacji”.

ICANN odrzucił apel ukraińskiego ministra, twierdząc, że misja organizacji jest neutralna i apolityczna. Wskazuje na zdecentralizowany charakter Internetu, aby zapobiec takim samowolnym działaniom.

„Naszą misją nie jest podejmowanie działań przestępczych, sankcjonowanie czy ograniczanie dostępu do segmentów Internetu – niezależnie od prowokacji […] ICANN stosuje zasady konsekwentnie i zgodnie z udokumentowanymi procedurami. Jednostronne wprowadzanie zmian podważyłoby zaufanie do modelu wielostronnego i polityk mających na celu utrzymanie globalnej interoperacyjności Internetu” – odpowiedział Marby w liście do Fiodorowa.

„Nie mamy uprawnień do nakładania kar” – dodał. „Zasadniczo ICANN ma na celu utrzymanie działania Internetu, a nie jego koordynacyjną rolę do jego blokowania.

W odpowiedzi na prośbę o unieważnienie domen najwyższego poziomu, Marby dodał, że „ogólnie uzgodnione zasady nie wymagają od ICANN podejmowania jednostronnych działań w celu odłączenia tych domen najwyższego poziomu”. Możesz zrozumieć, dlaczego taki system nie może działać na na podstawie wniosku z jednego terytorium lub kraju o operacje wewnętrzne na innym terytorium lub kraju.Taka zmiana procesu miałaby destrukcyjny i trwały wpływ na niezawodność i użyteczność tego globalnego systemu. ICANN „nie”. Niektóre certyfikaty SSL mogą zostać unieważnione dla wymienionych domen. Certyfikaty te są wydawane przez operatorów zewnętrznych i ICANN nie ingeruje w ich wydanie.

Marby powiedział, że dostawca usług internetowych jest odpowiedzialny za utrzymanie rosyjskich serwerów źródłowych DNS i dlatego ICANN nie może ich zamknąć. Ponadto polityką organizacji jest zapewnienie niezależnego działania.

Eksperci uważają, że spełnienie wymagań Ukrainy będzie miało niewielki wpływ na rosyjskie operacje wojskowe, ponieważ wojsko korzysta z własnej infrastruktury komunikacyjnej i sieciowej, która różni się od sieci Internet, z którego wciąż korzystają zwykli ludzie. Pomoże to jednak władzom rosyjskim uciszyć wewnętrzne cywilne sprzeciwy wobec inwazji, które zaczynają się pojawiać w największym kraju świata.

W chwili pisania tego tekstu Fiodorow nie odpowiedział na odrzucenie prośby ICANN. Tymczasem ukraiński rząd wzywa gigantów technologicznych do wywierania jakiejkolwiek presji na Rosję. Apple przestał sprzedawać swoje fizyczne towary za pośrednictwem kanałów online w Rosji. Zabronili także rosyjskim aplikacjom dostępu do reszty globalnego rynku. Microsoft zawiesił sprzedaż nowych produktów i usług w Rosji. Podobnie Google wstrzymał wszelkie reklamy w Rosji we wszystkich produktach. EA ogłosiło, że usunie reprezentację Rosji i wszystkie rosyjskie kluby z popularnych gier wideo FIFA 22 i NHL 22. Rosyjskie władze ogłosiły, że zablokowały Twittera, Facebooka i różne zachodnie serwisy informacyjne.

Dodaj komentarz