Hubble właśnie dokonał ogromnego odkrycia komety

teleskop
Kosmiczny Teleskop Hubble’a służy do badania wszelkiego rodzaju obiektów astronomicznych, od odległych galaktyk po dziwne planety, a czasem nawet planety w naszym Układzie Słonecznym. Ale jego ostatnie odkrycie nie dotyczy gwiazdy, galaktyki czy planety: to kometa. I to nie byle kometa – według oficialnej witryny Hubble’a odkryła największe jądro lodowej komety, jakie kiedykolwiek widziano.

Komety to lodowe ciała, które poruszają się w przestrzeni na orbitach wokół Słońca. Gdy zbliżają się do słońca i nagrzewają, uwalniają gazy, które tworzą ich charakterystyczne ogony. Są przydatne dla astronomów, ponieważ należą do najstarszych znanych obiektów w Układzie Słonecznym, więc patrzenie na nie może ujawnić wskazówki dotyczące formowania się planet. Wiele komet w naszym Układzie Słonecznym znajduje się w regionie znanym jako obłok Oorta, daleko poza orbitą Neptuna.

Obserwacje Hubble’a tego konkretnego okazu były w stanie potwierdzić, że nie była to zwykła kometa, ponieważ miała 80 mil średnicy i była znacznie większa niż poprzednia największa kometa, której droga to 60 mil szkła. „Ta kometa jest naprawdę wierzchołkiem góry lodowej dla tysięcy komet, które są zbyt słabe, aby można je było zobaczyć w bardziej odległych rejonach Układu Słonecznego” – powiedział naukowiec David Jewitt z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. „Zawsze podejrzewaliśmy, że ta kometa musi być masywna, ponieważ jest tak jasna z takiej odległości. Teraz potwierdzamy, że tak jest.

Jak zmierzyć kometę

Tę konkretną kometę, nazwaną C/2014 UN271, zaobserwowano po raz pierwszy w 2010 r. Była tak jasna, że ​​przykuła uwagę astronomów, ale tak też była. Słońce. Ciało niebieskie zmierza w naszym kierunku, ale nawet teraz, ponad dekadę później, wciąż znajduje się 2 miliardy kilometrów od Słońca.

Wyzwanie związane z pomiarami komet polega na tym, że mają warstwę pyłu otaczającą ich stały lód lub jądro, co utrudnia ich dostrzeżenie. Teleskopy naziemne, oprócz teleskopów kosmicznych, takich jak Hubble, obserwowały kometę, chociaż Hubble nie może zobaczyć jądra komety, ponieważ jest ona tak daleko. Naukowcy wykorzystali obrazy Hubble’a, a także obserwacje radiowe, aby porównać z modelami komputerowymi, jak duży musiałby świecić w ten sposób. Odkryli, że ze względu na swoje rozmiary kometa musiała ważyć 500 bilionów ton, czyli sto tysięcy razy więcej niż typowa kometa.

Ten lodowy potwór zbliża się do nas z prędkością 22 000 mil na godzinę, ale dobrą wiadomością jest to, że nie zagraża nam, ponieważ nie zbliży się do Słońca bliżej niż orbita Saturna. Ale badanie go może pomóc astronomom dowiedzieć się więcej o jego małych kuzynach. Główny badacz ManTo Hui z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Makau w Taipa w Makau powiedział: „Jest to niesamowity obiekt, biorąc pod uwagę jego aktywność, gdy wciąż jest tak daleko od Słońca. „Spodziewaliśmy się, że kometa będzie dość duża, ale potrzebujemy najlepszych danych, aby to potwierdzić”.

Dodaj komentarz