Ciekawa aktywność sejsmiczna, którą zaczęliśmy wykrywać na Marsie

planeta Mars
Ziemia nie jest jedyną planetą wstrząsaną przez gwałtowne trzęsienia ziemi. Naukowcy wiedzą, że na Marsie występują również trzęsienia ziemi, a ich badanie może pomóc w zrozumieniu wnętrza planety. Misja InSight NASA bada trzęsienia ziemi na Marsie od lądowania w 2018 r. i wykryła regularną aktywność sejsmiczną na planecie.

Jednak trzęsienia ziemi na Marsie to nie to samo, co trzęsienia ziemi. Ziemia ma płyty tektoniczne, pływające części skorupy planety, które poruszają się i powodują trzęsienia ziemi, gdy się zderzają lub ocierają o siebie, i tworzą cechy geograficzne planety, takie jak góry i wulkany (zgodnie z National Geographic). Mars nie ma tektoniki płyt – zamiast tego ma solidną płytę skorupową, ale wewnątrz ma stopiony rdzeń. Naukowcy wysuwają teorię, że gdy planeta ochładza się, w płycie skorupy ziemskiej mogą tworzyć się pęknięcia, które powodują trzęsienia ziemi na Marsie (poprzez JPL).

Obecnie ostatnie badania przeprowadzone przez astronomów z Australian National University (ANU) i Chińskiej Akademii Nauk zidentyfikowały wcześniej niewykryte trzęsienia ziemi, które mogą być związane z aktywnością wulkaniczną pod powierzchnią planety.

„Odkryliśmy, że te trzęsienia ziemi występują na Marsie wielokrotnie o każdej porze dnia, podczas gdy te wykryte i zgłoszone przez NASA w przeszłości wydają się występować tylko w środku dnia i nocy, kiedy planeta jest spokojniejsza”. autor badań. wzmianka. Hrvoje Tkalčić (przez ANU). „Możemy zatem założyć, że ruch stopionej skały w płaszczu Marsa jest odpowiedzialny za 47 nowo odkrytych trzęsień ziemi pod tym regionem Cerberus Fossae”.

Magma pod powierzchnią Marsa

Ponieważ wstrząsy na Marsie występują przez cały dzień, naukowcy są przekonani, że dowody wskazują na inny mechanizm wywołujący trzęsienia ziemi niż siły tektoniczne – ochładzają planetę. Uważają, że stopiona skała pod powierzchnią Marsa porusza się i powoduje wstrząsy.

Wykorzystali dane z lądownika InSight, ale przeanalizowali je za pomocą nowego algorytmu, aby wykryć więcej trzęsień ziemi. Może wykrywać bardzo małe zdarzenia sejsmiczne (poprzez ANU).

Badając te mikroskopijne wibracje, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o wnętrzu Marsa. I może nauczyć ich historii Marsa. „Świadomość, że płaszcz Marsa jest nadal aktywny, ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia ewolucji Marsa jako planety” – mówi Tkalčić. „Może pomóc nam odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące Układu Słonecznego i stanu jądra Marsa, płaszcza oraz ewolucji jego obecnie brakującego pola magnetycznego”.

Kwestia braku pola magnetycznego Marsa jest ważna, ponieważ ziemskie pole magnetyczne jest niezbędne do rozwoju życia tutaj. Magnetosfera ziemska chroni nas przed niebezpiecznymi promieniami kosmicznymi, ale wydaje się, że Mars stracił swoją magnetosferę jakiś czas temu z powodów, które wciąż staramy się rozgryźć (przez Universe Today). „Dlatego zrozumienie pola magnetycznego Marsa, jego ewolucji i zakończenia historii planety jest oczywiście ważne dla przyszłych misji i kluczowe, jeśli naukowcy mają nadzieję na ustanowienie ludzkiego życia na Marsie” – powiedział Tkalčić.

Dodaj komentarz